Α.Ο Επισκοπή Ρεθύμνου – Αθλητικός όμιιλος Επισκοπής

Πρεμιέρα με ήττα 1-0 από τον Γιούχτα

Η Επισκοπή φιλοξενήθηκε στις Αρχάνες από τον δυνατό για μια ακόμα χρονιά Γιούχτα στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.Η ομάδα μας παρατάχθηκε χωρίς τους Φρατζεσκάκη (τιμωρημένος), Γασπαράκη, Γιακουμάκη και Σιόρε (τραυματίες).Αναγνωριστικά πέρασε το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού.
Tο παιχνίδι:

15’

Οι παίκτες του Βασιλείου ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτη με μακρινό σουτ του Καρύμπα που κατέληξε άουτ.
21’ Σουτ έξω από την περιοχή του Νικολάου, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ
22’ Οι Ηρακλειώτες ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μιχελακάκη, όμως ο κ. Μπουλερός έδειξε «παίζετε» όντας κοντά στη φάση.
24’ Ο Κελαηδής απέκρουσε καλό φάουλ του Καινουργιάκη.
26’ Κεφαλιά του Λουλιάδη πέρασε λίγο άουτ από την εστία της Επισκοπής.
37’ Σουτ του Καινουργιάκη από ευνοϊκή θέση ήταν άστοχο.
42’ Ο Μεταξάκης σκόραρε, όμως ο επιθετικός των «πρασίνων» ήταν οφ σάιντ.
49’ Ο Μανταδάκης ανέτρεψε το Δεληθωμαΐδη και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ανδριαδάκης ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.
68’ Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα με ποδοσφαιριστές για τα 22’ λεπτά που έμεναν, καθώς αποβλήθηκε ο σκόρερ Ανδριαδάκης, ο οποίος χτύπησε τον Χαρατσή εκτός φάσης.
73’ Ο Χαρατσής είδε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την ομάδα μας με 10 παίκτες.
86’ Το ίδιο συνέβη και με τον Πετράκη ο οποίος αποβλήθηκε αφήνοντας την Επισκοπή με 9.
92’ Καλό σουτ του Μιχελακάκη λίγο άουτ.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι εκτός τους Χαρατσή και Πετράκη που αποβλήθηκαν, ο Καρύμπας στάθηκε άτυχος αφού δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα στην κνήμη από το Ρουμελιώτη και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά.

Επισκοπή (Χ. Βασιλείου): Κελαηδής, Καψαλάκης, Μανταδάκης, Β.Κατσαμάς, Πετράκης, Χαρατσής, Σουμπασάκης (57’ Μ.Κατσαμάς), Μιχελακάκης, Νικολάου (66’ Βελονάκης), Καρύμπας (79’ λ.τρ. Καραβιώτης), Αντιασβίλι.

Στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της ομάδας μας είπε:Χρηστός Βασιλείου: «Το επόμενο…Πιστεύω πως το ματς θα κρινόταν στο γκολ, καθώς όποια ομάδα το πετύχαινε θα έπαιρνε τη νίκη. Ο Γιούχτας τα κατάφερε με ένα το πέναλτι, το οποίο ήταν. Από εκει και πέρα εμείς χάσαμε τον έλεγχο. Το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικά καλό. Εμείς κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι. Θα κάνουμε την προσπάθειά μας μήπως μπορέσουμε να τερματίσουμε πρώτοι».