Α.Ο Επισκοπή Ρεθύμνου – Αθλητικός όμιιλος Επισκοπής

Φιλική νίκη επί του Πανακρωτηριακού με 5-2

Ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι έπαιξε η ομάδα μας επωφελουμένη την διακοπή του πρωταθλήματος για δεύτερη εβδομάδα. Αντίπαλος ήταν η ομάδα του Πανακρωτηριακού η οποία αγωνίζεται και αυτή στο 10 όμιλο της Δ’ εθνικής κατηγορίας. Ο Χρήστος Βασιλείου σίγουρα πριν την έναρξη του ματς έκανε σκέψεις να «προβάρει» 11αδα εν όψη του εκτός έδρας ντέρμπι της επόμενης Κυριακής με τους Ασίτες. Όμως η παίκτες της Επισκοπής μπήκαν με μεγάλη «φόρα» στο παιχνίδι, κάνοντας το από «τεστ ντέρμπι» σε «διαδικαστικό φιλικό» αφού μόλις στο 6’ το σκορ ήταν 3-0 και στο 19’ 5-0.Έχοντας ως πρώτο «βιολί» για ένα ακόμα παιχνίδι το Κώστα Μιχελακάκη που πέτυχε 3 τέρματα, ενώ είχε συμμετοχή σε ένα ακόμα. Από εκεί και πέρα ο τεχνικός της ομάδας μας έδωσε αρκετό χρόνο σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στον πάγκο. Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Σουμπασάκης, Γιακουμάκης, Μαραγκουδάκης και Κυριτσιμπασάκης.

Φάσεις και γκολ:
2’
Μόλις στην πρώτη φάση του παιχνιδιού με έξυπνο πλασέ ο Μιχελακάκης ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας, 1-0.
3’ «Κλέψιμο» του Μιχελακάκη μέσα στην περιοχή από τους αμυντικούς με πλασέ θα διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της Επισκοπής, 2-0.
6’ Σουτ από το Μιχελακάκη η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αντιασβίλι θα πετύχει το 3-0.
15’ Ο Καρύμπας θα βρει τον Μιχελακάκη μέσα στην περιοχή και ο νεαρός θα ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0 κάνοντας χατ τρικ..
19’ Καταπληκτική μπαλιά του Καρύμπα πίσω από την σέντρα, θα βρει τον Χαρατσή μόνο του στην επίθεση που δεν θα δυσκολευτεί να κάνει το 5-0.
50’ Ο Λιονάκης αποφεύγει ωραία δυο αντιπάλους και θα σουτάρει δυνατά αλλά ο Βογιατζιδάκης θα πέσει και θα μπλοκάρι.
52’ Ο Νικολάου θα μπει στην περιοχή αλλά πριν σουτάρει θα ανατραπεί από τον τερματοφύλακα Μουστάκα, με την διαιτητή Βοσκάκη να δείχνει αμέσως την «άσπρη βούλα». Ο Φρατζεσκάκης αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά θα νικηθεί από τον πορτιέρο ντου Πανακρωτηριακού.
67’ Σέντρα από αριστερά με τον Λιονάκη για τους φιλοξενούμενους στην καρδιά της άμυνας της Επισκοπής, εκεί θα βρεθεί ο Περάκης που θα πλασάρει εύστοχα για μειώνοντας σε 5-1.
71’ Δυνατό σουτ του Βελονάκη θα φύγει λίγο έξω από την εστία.
76’ Με κοντινό σουτ του Ψαράκη οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν σε 5-2.

Επισκοπή (Βασιλείου): Ο. Κελαιδής (46’ Βογιατζιδάκης) (70’ Α’ Κελαιδής), Β. Κατσαμάς  (50’ Ξυνομηλάκης), Πετράκης, Σιόρε  (53’ Καψαλάκης),  Μανταδάκης (53’ Αλεξάκης), Καραβιώτης (46’ Μ. Κατσαμάς), Φρατζεσκάκης (53’ Μουλίτσας),  Καρύμπας (67’ Παλιουδάκης), Χαρατσής (22’ Βελονάκης), Αντιασβίλι (46’ Νικολάου), Μιχελακάκης (65’ Γασπαράκης).

Πανακρωτηριακός(Πηγουνάκης): Μουστάκας, Αδαμόπουλος, Περάκης, Καβακόπουλος, Σεληνιωτάκης, Λιονάκης, Δαμανάκης, Παπαδομανωλάκης, Ράπτης, Μαυριγιαννάκης, Μιχαήλ. Έπαιξαν ακόμα: Τσικοβάνι, Λουκόπουλος, Πατελάκης, Τομαδάκης, Νικολαίδης, Κλάδος, Ψαράκης, Παπαδάκης.