Αθλητικός Όμιλος Επισκοπής Ρεθύμνης

Η Επισκοπή είναι εδώ – Νίκη με ανατροπή επί του Πανηλειακού

Ο Στέλιος Δελήμπασης με άψογο στυλ, “έφτιαξε” σε αρκετές περιπτώσεις το παιχνίδι της ομάδας μας

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στον Πανηλειακό με σκορ 2-1. Η Επισκοπή μας, παίζοντας ψυχωμένα στο β’ ημίχρονο, «γύρισε» το ματς (έχανε από το 31’ με πέναλτι-γκολ του Τσίτα 0-1) κι «έσπασε» παράλληλα την κακοδαιμονία των τελευταίων ημερών.Αυτό που χρειαζόταν, ήταν χρόνος και τελικά, μετά από ένα άκαρπο α’ ημίχρονο, μπόρεσε να φτάσει σε μια πανηγυρική νίκη χάρη στα γκολ του Χρήστου Βουρβαχάκη!

Το ματς:

Στο 15’ και στο 25’ ο Δελήμπασης επιχείρησε σουτ από μακριά τα οποία έφυγαν άουτ.

Ο Νίκος Παπαδήμας (4) στάθηκε άτυχος στο 34′ όταν ένιωσε τράβηγμα στον τετρακέφαλο κι
αναγκάστηκε να αποχωρήσει

Στο 20’ ήταν η σειρά του Νικόλτση να απειλήσει από μακρινή απόσταση δίχως ευτυχή κατάληξη.

ΓΚΟΛ!0-1:
Στο 31’ Λιονάκης μάρκαρε τον Πούρνο μέσα στην περιοχή κι ο κ. Ζαραβίνος καταλόγισε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Τσίτας.Στο 35’ ο Γεωργόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ για να μπλοκάρει ο Γουναρίδης.Στο 39’ το νέο δυνατό σουτ του Δελήμπαση έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γκίνη.Το β’ ημίχρονο ήταν κατάτι διαφορετικό από το α’ με την ομάδα μας να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και να φτάνει στην ισοφάριση.

Στο 52’ ο Βιγιαφάνε έκανε ένα σουτ, κι ο Δημητρουλόπουλος προ του Νικόλτση, με τάκλιν, παραχώρησε κόρνερ.

Ο Γκίνης (τερματοφύλακας) είχε πολλή δουλειά στο β’ ημίχρονο από τις επιθέσεις της ομάδας μας

Στο 53’ ο Βιγιαφάνε με ψηλοκρεμαστό σουτ ανάγκασε τον Γκίνη να διώξει σε κόρνερ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!1-1: Στο 57’ από το κόρνερ του Βιγιαφάνε, ο Βουρβαχάκης πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους κι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα μας συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα και στο 59’, ο Δουμάνης, με περίτεχνη προσποίηση στον Κασνέτση σούταρε από το ύψος του πέναλτι ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκίνη.Στο 76’ από τη σέντρα του Μανουσάκη, ο Βιγιαφάνε έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ το οποίο έφυγε κόρνερ μετά την παρέμβαση του Γραικού.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!2-1:
Στο 79’ ο Βουρβαχάκης από θέση φορ, με μεγάλη ψυχραιμία, στριφογύρισε και με άψογο πλασέ, λίγο έξω από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Γκίνη.

Στο 92’ σε αντεπίθεση που εκδήλωσε η ομάδα μας, ο Νικόλτσης πάσαρε στον Βιγιαφάνε, όμως ο Γκίνης απέκρουσε το τετ-α-τετ. Στην απόκρουση, ο Δρακάκης θέλησε με εντυπωσιακό πλάγιο «ψαλίδι» να σημειώσει το 3-1 όμως η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του Δημητρουλόπουλου.

Οι διαιτητές: Ζαραβίνος, Αργυρός, Μπάμπας (από τον Σύνδεσμο Αθηνών).

Ο Δελήμπασης σ’ ένα από τα τάκλιν του ενώ τον παρακολουθούν οι Μαραθιανός, Βιτώρος (25),
Βουρβαχάκης

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Γουναρίδης, Λιονάκης, Παπαδήμας (λ.τ. 34’ Δρακάκης), Δελήμπασης, Δουμάνης, Νικόλτσης, Μποτωνάκης, Βιγιαφάνε, Μαραθιανός  (66’ Μανουσάκης), Βιτώρος (61’ Πετράκος), Βουρβαχάκης.
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Φυντάνης: Γκίνης, Μπαξεβάνου, Γεωργόπουλος, Κασνέτσης, Γραικός, Τσίτας, Μπουντόπουλος (74’ Κυριακάκης, 91’ Κωτάτης), Πούρνος, Αρμένης, Δημητρουλόπουλος,  Εμμανουήλ.